اسمز معکوس چیست؟

مطالب عمومی مقالات
1400.06.09
تصفیه آب یکی از فرایند‌های پیچیده و ضروری در تاریخ بشر است؛ بدون دانش تصفیه آب قطعاً نمی‌توانستیم آب مورد […]
اسمز معکوس چیست؟

تصفیه آب یکی از فرایند‌های پیچیده و ضروری در تاریخ بشر است؛ بدون دانش تصفیه آب قطعاً نمی‌توانستیم آب مورد نیاز، جهانی با بیش از 7 میلیارد انسان را تامین کنیم. در فرایند تصفیه آب از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌شود که املاح مضر و عوامل بیماری‌زا همانند باکتری، قارچ، ویروس و سایر میکروارگانیزم‌ها را به خوبی از آب حذف می‌شود تا آبی گوارا و سالم بنوشیم. اسمز معکوس نقش بسیار مهمی در تصفیه آب دارد.

اما اسمز معکوس چیست و چه کاربردی دارد؟ با خواندن این مقاله به شما اطمینان می‌دهیم که یکبار برای همیشه با کلیه مفاهیم مرتبط با اسمز معکوس آشنا می‌شوید و می‌توانید بهترین روش برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود انتخاب کنید.

اسمز چیست؟

به انتقال آب شور به آبی که درجه شوری بیشتری دارد اسمز می‌گویند. اسمزمعکوس یا به انگلیسی Reverse Osmosis یک فرایند مهم در تصفیه آب است که به کمک آن می‌توان از محلولی که حلال و ناخالصی با هم ترکیب شده به کمک یک غشا نیمه تروا حلال خالص تهیه کرد. در واقع با استفاده از تکنولوژی اسمز معکوس می‌توان آب شور را به شیرین تبدیل کرد.

اسمز طبیعی اینگونه است که آب شور به آبی که شورتر است منتقل می‌شود، در روش اسمز معکوس این فرایند برعکس انجام می‌شود. در واقع آب با فشار از محیط شورتر از داخل فیلتر اسمز معکوس عبور داده می‌شود و در این بین ناخالصی‌ها از آب گرفته می‌شود.

اسمز معکوس فیلتری است که دارای منافذ بسیار‌ریزی است که می‌تواند ویروس و باکتری را به دام بیاندازد. در واقع آب با فشار از فیلتر اسمز معکوس عبور داده می‌شود و تا 98 درصد مواد معدنی که در آب آشامیدنی حل شده همراه با کلوئید‌های موجود در آب را حذف می‌کند.

فیلتر‌های اسمز معکوس یا همان Reverse Osmosis به اختصار با RO شناخته می‌شود.

Ro مخفف چیست؟

بهتر است بدانید که فیلتر‌های اسمز معکوس یا همان Reverse Osmosis به اختصار با RO شناخته می‌شود. RO اصلی‌ترین فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب است که توانایی حذف ویروس، باکتری، جیوه، مواد رادیو اکتیو و انواع میکروارگانیزم‌ها را دارد.

لازم به ذکر است که آب جوشیده شده هیچ کمکی به تصفیه آب نمی‌کند و ممکن است مضراتی را نیز به همراه داشته باشد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله ایا اب جوشیده باعث پوکی استخوان میشود را مطالعه کنید.

اسمز معکوس چگونه کار می‌کند؟

در دستگاه‌های تصفیه آب، آب ابتدا از پیش تصفیه‌ها عبور داده می‌شود تا شن، ماسه، گل و لای از آب گرفته شود تا آب زلال‌تر شود. در ادامه آب با فشار وارد فیلتر اسمزمعکوس می‌شود و فیلتر اسمز معکوس یا ممبران از چند لایه غشاء نیمه تروا تشکیل شده که منافذ بسیار‌ریزی دارد و هر ذراتی که بزرگتر از 1 دهم میکرون باشد را از آب می‌گیرد و به فاضلاب می‌ریزد. در واقع فیلتر ممبران همانند یک صافی ریز عمل می‌کند که ناخالصی‌ها ریز را فیلتر می‌کند.

کاربرد اسمز معکوس چیست؟

کاربرد اسمز معکوس چیست؟

بهتر است بدانید که تکنولوژی‌های اسمز معکوس برای تصفیه آب شهری، لب شور و شور در انواع مختلفی طراحی و تولید شده است. در واقع ممبران RO یا همان اسمز معکوس در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی تا تی دی اس 1000 را می‌توانند تصفیه کنند. آب با تی دی اس 1000 پس از عبور از فیلتر ممبران خالص شده و املاح آب به زیر 100 PPM خواهد رسید.

از مهمترین کاربرد اسمز معکوس می‌توان به تامین آب دستگاه‌های دیالیز، آب مورد نیاز دیگ‌های بخار، تامین آب برای کارخانه‌های دارو‌سازی و لوازم بهداشتی، تبدیل آب شور به شیرین و… اشاره کرد. لازم به ذکر است که کاربرد روش اسمز معکوس در تصفیه فاضلاب بسیار زیاد است اما هزینه‌های زیادی را به همراه خواهد داشت و به‌صرفه نیست.

آیا اسمز معکوس برای تصفیه آب آشامیدنی به‌صرفه است؟

آیا اسمز معکوس برای تصفیه آب آشامیدنی به‌صرفه است؟

اگر آب شهری با تکنولوژی RO یا همان اسمز معکوس که برای حذف یون، مولکول و ذرات بزرگ‌تر طراحی شده، استفاده شود، هزینه‌های بسیار سنگینی را در پی خواهد داشت. تقریباً می‌توان گفت که شیرین‌سازی آب شور با تکنولوژی اسمز معکوس بسیار گران است.

در منازل نیز نمی‌توان در ورودی از دستگاه‌های تصفیه آب RO استفاده کرد. چرا که برای شستشو بهتر است از آبی استفاده کنیم که حاوی کلر باشد. کلر برای نوشیدن مضر است؛ اما برای شستشوی ظروف، میوه و سبزی مفید است. به همین دلیل از دستگاه‌ها تصفیه آب در زیر سینک استفاده می‌شود که فقط آب را برای آشامیدن تصفیه کنند نه کل آب ورودی ساختمان را، چرا که عمر فیلتر‌ها محدود است و دستگاه نیز نمی‌تواند دائماً روشن باشد.

به همین دلیل استفاده از بطری‌های آب معدنی یکی از بهترین راهکار‌ها برای تامین آب شرب است. شما امروزه می‌توانید آب مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید و در سریع‌ترین زمان ممکن درب منزل خود تحویل بگیرید. با تهیه پمپ دستی آب به راحتی می‌توانید از آب بسته‌بندی شده استفاده کنید و همیشه آبی سالم در دسترس خود داشته باشید.

آیا املاح مفید آب در روش اسمز معکوس از بین می‌رود؟

بهتر است بدانید که هیچ فیلتر و روش هوشمندی در جهان وجود ندارد که فقط املاح مضر از جمله نیترات، نیتریت، جیوه، باکتری، کلر و… را از آب بگیرد و املاح مفید را در آب باقی بگذارد. حتی اگر چنین فیلتر و تکنولوژی ساخته شود هزینه‌های نگهداری آن به مراتب بسیار بالا خواهد بود و به صرفه نیست.

آبی که از روش اسمز معکوس تهیه می‌شود تی دی اس بسیار پایینی دارد اما برای بدن مضر نیست. هرچند برخی از املاح مفید آب نیز با روش اسمز معکوس از آب گرفته می‌شود. در این راستا باید از آبی استفاده کنیم که هم حاوی مقادیر املاح مشخصی باشد و هم میکروارگانیزم‌ها، ویروس، باکتری و… از آب حذف شده باشد.

در این خصوص پیشنهاد می‌کنیم که از آب آشامیدنی سورپرایز استفاده کنید که آبی سالم و گوارا و طبق استاندارد جهانی تهیه شده است. انسان روزانه به 2 لیتر آب سالم نیاز دارد؛ آب معدنی 19 لیتری قیمت به‌صرفه‌ای دارد و می‌توانید با استفاده از آن، آب مورد نیاز 9 روز خود را تامین کنید.

 

خرید بهترین آب آشامیدنی از سورپرایز

خرید بهترین آب آشامیدنی از سورپرایز

خرید بهترین آب آشامیدنی از سورپرایز

در این مقاله به طورکامل سوال اسمز معکوس چیست را بررسی و پاسخ دادیم. اسمز معکوس فرایند فیزیکی در تصفیه آب است که با استفاده از این روش می‌توان آب شور را به شیرین تبدیل کرد؛ اما هزینه‌های نگهداری آن به مراتب بسیار زیاد است. به همین دلیل استفاده از بطری آب معدنی بسیار منطقی‌تر است.

سورپرایز بهترین آب معدنی در ایران است که طبق استاندارد جهانی آب آشامیدنی خود را تهیه می‌کند. در وب‌سایت سورپرایز می‌توانید بسته به نیاز خود آب آشامیدنی خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید و درب منزل خود تحویل بگیرید.

 

نظرات کاربران

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظرات شما برای ما بسیار سازنده است، خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید و مارا در بهبود ارائه محصول و خدمات یاری فرمائید

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اسمز معکوس چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *