7 روش برای تست کیفیت آب آشامیدنی

مطالب عمومی مقالات
1400.06.07
در کشور‌های جهان سوم 80 درصد بیماری‌ها مرتبط با آب آشامیدنی است. اطلاع از سالم بودن آب ضروری است و […]

در کشور‌های جهان سوم 80 درصد بیماری‌ها مرتبط با آب آشامیدنی است. اطلاع از سالم بودن آب ضروری است و باید به تست کیفیت آب آشامیدنی اهمیت دوچندان بدهیم. اما چگونه از سالم بودن آب آشامیدنی خود مطلع شویم؟ تست کیفیت آب چگونه انجام می‌شود؟ در این مقاله 7 روش برای تست کیفیت آب را بررسی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از کیفیت آب آشامیدنی خود مطلع شوید.

تست کیفیت آب در آزمایشگاه تخصصی آب

1.     تست کیفیت آب در آزمایشگاه تخصصی آب

معمولاً در مراکز استان، آزمایشگا‌هایی برای تست آب وجود دارد که می‌توانید آب آشامیدنی خود را به منظور بررسی تست کیفیت آب به آن‌ها بسپارید. البته توجه داشته باشید که آب آشامیدنی که برای تست می‌برید باید در ظرفی ریخته شود که استریل شود. ابتدا با آزمایشگاه تخصصی آب تماس بگیرید و در خصوص چگونگی ارسال نمونه آب برای تست سوال کنید.

بعضی از آزمایشگاه‌ها برای شما ظرفی را ارسال می‌کنند که باید آب آشامیدنی خود را داخل آن بریزید و ارسال کنید؛ چراکه اگر ظرف آلوده باشد نمی‌توان به درستی تست کیفیت آب را انجام داد. اگر در تهران سکونت دارید برای آزمایش آب آشامیدنی تهران از طریق 118 با آزمایشگاه‌های تخصصی آب تماس بگیرید.

2.     بررسی تست کیفیت آب به صورت چشمی

یک لیوان شفاف شیشه‌ای را پر از آب کنید؛ لیوان را در مقابل نور بگیرید. آب سالم آبی شفاف و زلال است. در این مرحله باید بررسی کنید آب شفاف یا کدر است. همچنین ممکن است که در آب آشامیدنی خود ذرات معلقی که به صورت شناور یا ته‌نشین شده در لیوان وجود دارد را مشاهده کنید که نشان‌دهنده‌ی آلودگی آب آشامیدنی است.

در صورت مشاهده هر نوع آلودگی در آب آشامیدنی خود باید به منظور بررسی نوع و میزان آلودگی، آب آشامیدنی خود را به آزمایشگاه تست آب آشامیدنی ببرید. انسان روزانه به 2 لیتر آب سالم نیاز دارد با خرید اب معدنی لاکچری که همه جا در دسترس است خیال خود را از سالم بودن آب راحت می‌کنید.

آب سالم آبی است که طعم، بو و مزه نداشته باشد

3.     آب را بو کنید

آب سالم آبی است که طعم، بو و مزه نداشته باشد. اگر بوی خاصی در آب آشامیدنی خود حس می‌کنید که شبیه بوی تخم مرغ گندیده است، ممکن است که این بو ناشی از کلر بالای آب باشد. همچنین بوی تخم مرغ گندیده در آب می‌تواند نشانه‌ی وجود محلول‌های آلی و گوگرد نیز باشد. برای بررسی تخصصی‌تر باید آزمایش‌های کنترل کیفیت آب را برای آبی که بو دارد در آزمایشگاه‌های تخصصی آب انجام شود.

4.     تست کیفیت آب با کیت

قیمت کیت تست تشخیص خلوص آب به‌صرفه و ارزان است و می‌توانید از آزمایشگاه‌ها تخصصی آب کیت تشخیص خلوص آب را تهیه کنید. با تست کیفیت آب با کیت می‌توانید میزان کلر، نیترات، نیتریت، مواد معدنی از آهن گرفته تا سرب و آرسنیک و میزان سختی آب را اندازه‌گیری کرد.

با خرید آب معدنی 19 لیتری مصرف 9 روز آب آشامیدنی خود را تامین می‌کنید و بدون استرس همیشه آبی سالم و بدور از هرگونه آلودگی در دسترس خود خواهید داشت.

با استفاده از TDSمتر میزان ناخالصی‌های آب را در کمتر از 10 ثانیه بررسی ‌کنید

5.     از TDS متر استفاده کنید

دستگاه تست کیفیت آب TDSمتر نام دارد. با استفاده از TDSمتر میزان ناخالصی‌های آب آشامیدنی خود را به راحتی در کمتر از 10 ثانیه بررسی می‌کنید. دستگاه تست آب تی دی اس متر جامدات محلول در آب آشامیدنی را که با سختی آب شناخته می‌شود را با واحدی بنام PPM می‌سنجد. برای استفاده از تی دی اس متر ابتدا آب را داخل لیوان بریزید.

سپس دستگاه تی دی اس متر را داخل آب قرار بدهید. بعد از چند ثانیه عددی روی نمایشگر TDS متر نمایش داده می‌شود. اگر عدد تی دی اس زیر 100 باشد آب آشامیدنی شما سالم است. البته توجه داشته باشید که تی دی اس متر کلیه‌ی جامدات را باهم اندازه‌گیری می‌کند و نوع آلودگی‌ها را به تفکیک نمی‌تواند بسنجد. به همین دلیل تست‌های آب آشامیدنی اگر بو و مزه دارند بهتر است در آزمایشگاه‌های تخصصی آب انجام شود.

6.     تغییرات رنگی در آب را بررسی کنید

آب آشامیدنی خود را در سه چهارم یک لیوان بریزید. اگر پس از 1 دقیقه آب تغییر رنگ داد نشان‌دهنده این است که آب آشامیدنی شما آلوده است. چنانچه آب به رنگ قرمز یا نارنجی تغییر رنگ داد نشان‌دهنده این است که لوله‌های آب زنگ‌زده هستند.

رنگ سیاه نشان‌دهنده سرب یا وجود کپک است. سرب یک فلز سمی است و باید برای فیلتر کردن آن سریعاً اقدام کنید. همچنین اگر آب به رنگ سبز درآمد نشان‌دهنده جلبک در منبع آب آشامیدنی است. اگر آب سبز آبی شد یعنی در آب مس نیز وجود دارد. بهترین راه برای اطلاع از میزان آلودگی باید آزمایش‌های کنترل کیفیت آب آشامیدنی در آزمایشگاه‌های مجهز آب صورت پذیرید.

7.     تست کیفیت آب چاه

اگر از آب چاه استفاده می‌کنید بهتر است برای آزمایش، آب چاه را به آزمایشگاه تخصصی ارسال کنید. اگر خودتان می‌خواهید آب آشامیدنی‌تان را تست کنید، ابتدا باید آب چاه را کلرزنی کنید. پس از کلرزنی آب باید با دستگاه تی دس اس متر بررسی شود که میزان ناخالصی آب آشامیدنی مشخص شود.

با تهیه آب لاکچری بسته به میزان مصرف روزانه خود از آبی استفاده می‌کنید که تمام ناخالصی‌های و آلودگی‌ها ز آن حذف شده و به کارایی و عملکرد درست اندام‌ها و دستگاه‌های شما کمک شایانی می‌کند.

خرید آب معدنی سورپرایز بهترین راه تامین آب آشامیدنی

در این مقاله تست کیفیت آب آشامیدنی را در 7 مرحله بررسی کردیم؛ مطمئن‌ترین راه این است که آب آشامیدنی خود را در آزمایشگاه‌های تخصصی آب ببرید و در آنجا با تجهیزاتی میزان و نوع هر آلودگی مشخص شود. درصورتی‌که آب شما دارای ناخالصی‌هایی باشد که از حد استاندارد جهانی بیشتر است، می‌توانید جایگزینی برای آب آشامیدنی خود در نظر بگیرید.

انسان روزانه به 2 لیتر آب تصفیه شده سالم نیاز دارد. با خرید آب معدنی سورپرایز که کاملاً سالم و همه جا در دسترس است می‌توانید از سالم بودن آب آشامیدنی خود اطمینان حاصل کنید. خبر خوب این است که آب آشامیدنی خود را می‌توانید به صورت آنلاین سفارش دهید و در سریع‌ترین زمان ممکن درب منزل و یا در محل کار خود تحویل بگیرید.

 

نظرات کاربران

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظرات شما برای ما بسیار سازنده است، خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید و مارا در بهبود ارائه محصول و خدمات یاری فرمائید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سخی تلاش 1401.06.06پاسخ دهید

    از شما متشکریم بابت زحمات که میکشید و برای همه کار را ساده تر میسازید.