ایا اب جوشیده باعث پوکی استخوان میشود؟

مضرات آب مقالات
1400.05.04
دسترسی به آشامیدنی سالم، اصلی‌ترین دغدغه بسیاری از کشور‌های جهان است؛ تا آنجا که بیش از 700 میلیون نفر از […]

دسترسی به آشامیدنی سالم، اصلی‌ترین دغدغه بسیاری از کشور‌های جهان است؛ تا آنجا که بیش از 700 میلیون نفر از مردم در سراسر جهان به آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. به دلیل مصرف بی‌رویه از آب‌های زیر‌زمینی، کمبود بارش باران، آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی، حفر چاه‌های غیرمجاز، استفاده از کود‌های شیمیایی و ده‌ها دلیل دیگر دسترسی به آب سالم رفته رفته کم و کمتر شده است.

برخی از مردم تصور می‌کنند که با جوشاندن، آب را تصفیه می‌کنند. در این مقاله به بررسی باور‌های اشتبا‌های می‌پردازیم که ممکن است که برای سلامتی شما خطر آفرین باشند. با ما همراه باشید تا سوال ایا اب جوشیده باعث پوکی استخوان می‌شود را بطور کامل بررسی کنیم.

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان به معنای کم‌شدن تراکم استخوان است که قدرت و استحکام استخوان‌ها کم می‌شود. کسانی‌که به پوکی استخوان مبتلا هستند استخوان‌های آن‌ها در معرض شکستگی و انواع آسیب‌ها قرار دارد؛ به نوعی با کوچکترین فشار و ضربه‌ای استخوان بدن این افراد می‌شکند و ترمیم استخوان نیز به دلیل تراکم استخوان پایین در مواردی غیر ممکن است.

بدن انسان روزانه به 2 لیتر آب سالم نیاز دارد با خرید آب معدنی که حاوی مقادیر مفیدی از املاح مورد نیاز بدن است از پوکی استخوان پیشگیری می‌کنید.

1.      علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان در هر سنی ممکن است روی بدهد، اما اکثراً این بیماری در افراد مسن ایجاد می‌شود. از مهمترین دلایل پوکی استخوان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمبود مواد معدنی، مانند کلسیم و ویتامین D
  • پرکاری تیروئید
  • عدم تحرک کافی
  • مصرف کورتون
  • عوامل ژنتیکی

2.      چرا آب به پوکی استخوان مرتبط است؟

آب حاوی مقادیر زیادی املاح است. اما همه‌ی املاح موجود در آب مفید و قابل جذب نیست. برخی افراد آب را به منظور تصفیه و قابل شرب‌شدن می‌جوشانند. اما این باور غلط ممکن است باعث انواع بیماری‌ها از جمله پوکی استخوان شود؛ چراکه املاح مفید آب ممکن است از بین برود.

به همین دلیل بهترین راه برای تامین آب شرب سالم، بطری آب معدنی است. در ادامه مضرات آب جوشیده شده را بیشتر بررسی می‌کنیم.

آب جوشیده شده، آب را تصفیه نمی‌کند!

بدن برای ایفای نقش درست نیاز به آب سالم و مواد‌معدنی و غذایی سالم دارد. چنانچه به مسافرتی رفته‌اید که دسترسی به آب سالم ندارید، می‌توانید آب چشمه را به منظور حذف آلودگی‌های میکروبی، ویروس و باکتری تا 20 دقیقه بجوشانید. اما این دستور فقط برای مواقع ضروری است و مصرف بلند مدت آب جوشیده‌شده اصلا توصیه نمی‌شود.

املاح مضر آب از نیترات تا آرسنیک، جیوه، نیتریت، مواد سمی و رادیو اکتیو و… با جوشاندن آب، تصفیه نمی‌شود. برای تصفیه این املاح که مصرف طولانی آن باعث بسیاری از بیماری‌ها از جمله سنگ کلیه و مثانه می‌شود، نیاز به دستگاه‌های پیشرفته تصفیه آب است. دستگاه‌های تصفیه آب تا 90 درصد املاح مضر را از آب حذف می‌کنند.

اما دستگاه‌های تصفیه آب ممکن است که املاح مفید آب را نیز از بین ببرند. به همین دلیل آب معدنی راهکاری بهتری برای تامین آب مورد نیاز بدن است که هم املاح مفید را جذب و هم آب سالمی بنوشید. لازم به ذکر است چنانچه به بیماری روماتیسم مبتلا هستید، بهتر است به صورت مداوم در معرض آب سرد قرار نگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله آیا آب سرد برای روماتیسم ضرر دارد را مطالعه کنید.

مضرات و معایب آب جوشیده شده چیست؟

اگر آب را به منظور تصفیه‌شدن می‌جوشانید، بهتر است بدانید نه تنها آب با جوشانده‌شدن تصفیه نمی‌شود، بلکه اکسیژن موجود در آب را نیز از بین می‌برید. مصرف انرژی با جوشاندن آب افزایش پیدا می‌کند و آب نیز تصفیه نمی‌شود. آب شهری توسط سازمان آب کلرزنی می‌شود و به همین دلیل وجود باکتری و میکروب در آب بعید به نظر می‌رسد؛

چراکه جوشاندن آب هنگامی مفید است که احتمال آلودگی میکروبی در آب وجود داشته باشد. اما بعد از کلرزنی دیگر نگرانی‌ای در خصوص آلودگی‌های میکروبی نیست. از طرفی مدتی طول می‌کشد تا آب جوشیده شده سرد شود به همین دلیل، دسترسی به آب نیز سریع نیست و جوشاندن آب راهکاری برای تصفیه و تامین آب شرب مورد نیاز بدن نیست.

کم‌آبی می‌تواند انواع بیماری‌های دیگر از جمله سر‌درد، یبوست، فشار‌خون پایین و… را به همراه داشته باشد. آب جوشیده شده تا سرد و در دسترس قرار بگیرد بیش از 40 دقیقه زمان می‌برد؛ به همین دلیل برای جلوگیری از سردرد ناشی از کم آبی بهتر است از آب معدنی که همیشه در دسترس است استفاده کنید.

از طرفی کلسیم آب نیز با جوشاندن به دیواره‌های ظرف می‌چسبد که باعث از بین رفتن املاح مفید نیز می‌شود؛ از بین رفتن املاح برای بدن مضر است و در ادامه بدن ممکن است با کمبود کلسیم به پوکی استخوان دچار شود.

آب معدنی و پیشگیری از پوکی استخوان

اگر می‌خواهید بدن‌تان به کمبود املاح مفید دچار نشود، بهتر است که از آب معدنی استفاده کنید که حاوی مقادیر مفیدی از املاح است که برای بدن ضروری است. آب شهری توسط لوله‌هایی که سال‌ها پیش در دل زمین کار شده است به منازل منتقل می‌شود. بطور مثال لوله‌هایی که در تهران برای تامین آب شهری در زمین کار شده است، مربوط به 60 سال پیش هستند.

همچنین زنگ‌زدگی لوله‌های پوسیده شده به مرور زمان وارد آب آشامیدنی شده و آب آلوده می‌شود. با استفاده از آب معدنی هم آب تصفیه شده‌ای را می‌نوشید و هم املاح مفید آب را جذب می‌کنید. بهتر است بدانید که مصرف بیش از حد آب نیز می‌تواند نشانه‌ی بیماری دیابت و قندخون باشد.

اگر شما یا یکی از اطرافیان‌تان آب زیادی می‌نوشد بهتر است برای بررسی قند خون و دیابت آزمایش‌های لازم را انجام دهید؛ همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مضرات نوشیدن آب زیاد را بخوانید و از بیماری‌های احتمالی در این زمینه پیشگیری کنید.

چرا ممکن است آب جوشیده شده منجر به پوکی استخوان شود؟

در این مقاله به طور کامل سوال ایا اب جوشیده باعث پوکی استخوان میشود را بررسی کردیم. آب جوشیده‌شده فقط در زمانی که دسترسی به آب آشامیدنی سالمی ندارید و احتمال آلودگی میکروبی آب وجود دارد مفید است؛ آب جوشیده‌شده باعث از بین رفتن املاح و اکسیژن آب می‌شود و به دلیل مصرف بالای انرژی راهکار خوبی برای تامین آب بدن نیست؛ همچنین ممکن است با کمبود املاحی همچون کلسیم در ادامه به پوکی استخوان نیز دچار شویم.

بهترین راه برا تامین آب مورد نیاز بدن استفاده از آب معدنی است. آب معدنی حاوی املاح مفید است و املاح مضر نیز با عبور از دستگاه‌های تصفیه، فیلتر می‌شود.

شما چه تجربه‌ای از نوشیدن آب جوشیده شده دارید؟ در صورت تمایل نظرات خود در بخش کامنت‌ها با ما و دیگر مخاطبان وبلاگ سورپرایز به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظرات شما برای ما بسیار سازنده است، خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید و مارا در بهبود ارائه محصول و خدمات یاری فرمائید

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ایا اب جوشیده باعث پوکی استخوان میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *