تی دی اس چیست؟

مطالب عمومی مقالات
1400.06.08
آب سالم یکی از ضروری‌ترین نیاز‌های بشر است. هر فردی در طول روز به 2300 سی‌سی آب نیاز دارد. بسیار […]
تی دی اس چیست؟

آب سالم یکی از ضروری‌ترین نیاز‌های بشر است. هر فردی در طول روز به 2300 سی‌سی آب نیاز دارد. بسیار مهم است که آبی که می‌نوشیم سالم بدون هیچ‌گونه آلودگی باکتریایی و انگلی باشد. انسان بدون غذا هفته‌ها زنده می‌ماند، اما بدون آب 1 هفته بیشتر دوام نخواهد آورد.

باتوجه به گسترش شهرنشینی و پیچیدگی آلودگی‌های شهری امروزه دسترسی به آب سالم یکی از مهمترین و اصلی‌ترین چالش‌های کشور‌ها در جهان است. اما چگونه بدانیم که آبی که می‌نوشیم چقدر خالص است؟ تی دی اس چیست و چگونه به ما کمک می‌کند که از میزان ناخالصی آب مطلع شویم؟

 

سنگینی آب یا TDS چیست؟

TDS مخفف Total Dissolved Solid که به معنای کل جامدات محلول است. در واقع تی دی اس کلیه مواد جامد محلول در آب را با هم اندازه‌گیری می‌کند. عددی که تی دی اس نشان می‌دهد برابر با مجموع غلظت همه یون‌های موجود در آب است. بهتر است بدانید که ناخالصی‌های موجود در آب هم به صورت آلی و هم به صورت معدنی هستند.

چرا تی دی اس آب را اندازه‌گیری می‌کنیم؟

چرا تی دی اس آب را اندازه‌گیری می‌کنیم؟

بهتر است بدانید که بیشتر جامدات محلول در آب یا همان تی دی اس، برای بدن مفید نیستند. گاز‌ها و مواد معدنی که ممکن است در آب آشامیدنی وجود داشته باشد معمولاً کیفیت آب را کاهش داده و آب را با بو و طعم ناخوشایندی روبرو می‌کنند.

مواد معدنی موجود در آب شامل، فلزات و گاز‌ها می‌باشند و مواد آلی موجود نیز به صورت ذرات کلوییدی هستند. لازم به ذکر است که آلاینده‌هایی که به صورت آلی در آب وجود دارند معمولاً طعم، بو و رنگ آب را تغییر می‌دهند.

اگر تی دی اس آب از میزان مشخصی بالاتر باشد نباید آن آب را مصرف کرد؛ چراکه آب با تی دی اس بالا می‌تواند باعث مسمومیت شود و انواع مشکلات و بیماری‌های مختلف را در پی داشته باشد؛ به همین دلیل از تی دی اس متر استفاده می‌شود تا میزان ناخالصی‌های آب آشامیدنی اندازه‌گیری شود.

آب معدنی در دسترس‌ترین آب سالم در ایران است و پخش آب معدنی در سراسر کشور فراهم آمده که همیشه به آبی سالم و گوارا دسترسی داشته باشید.

چگونه تی دی اس آب را اندازه‌گیری کنیم؟

چگونه تی دی اس آب را اندازه‌گیری کنیم؟

واحد سنجش تی دی اس میلی‌گرم بر لیتر است Mg/l که به صورت PPM شناخته می‌شود.  Ecآب چیست؟ EC در واقع هدایت الکتریکی است. برای اینکه تی دی اس را اندازه‌گیری کنیم نیاز به اندازه‌گیری هدایت الکتریکی یا همانEC آب داریم. در واقع فرمول محاسبه tds به صورت (TDS= EC(µs/Cm) × (0.63~0.7 است.

تی دی اس را با دستگاه تی دی اس متر که در ایران نیز وجود دارند اندازه‌گیری می‌کنند. برای اندازه‌گیری TDS کافیست که الکترود تی دی اس متر را داخل  لیوان آب قرار دهید؛ پس از چند ثانیه عددی روی نمایشگر تی دی اس متر نمایش داده می‌شود که نشان‌دهنده کلیه غلظت یون‌های محلول در آب است.

انسان روزانه به 2 لیتر آب نیاز دارد با خرید اب معدنی لاکچری خیال خود را بابت سالم بودن آب آشامیدنی که می‌نوشید راحت می‌کنید.

استاندارد تی دی اس در ایران چقدر است؟

جامدات محلول در آب را از 2 روش اندازه‌گیری می‌کنند. بجز تی دی اس مطلوبیت آب نیز سنجیده می‌شود. به‌طور‌کلی استاندارد تی دی اس در ایران 1500 میلی‌گرم در لیتر عنوان شده است. اما ممکن است تی دی اس بالا کیفیت مطلوبی نداشته باشد. هر چه میزان تی دی اس آب کمتر باشد آب خالص‌تر و گوارتر است.

بطور مثال تی دی اس آب شهر قم 900 میلی‌گرم در لیتر است اما این آب برای نوشیدن مطلوبیت ندارد. به همین دلیل با خرید بطری آب معدنی دیگر نگران شوری، میکروبی، استاندارد بودن تی دی اس و سنگینی آب نخواهید بود و با آب معدنی، آبی سالم و بدور از هرگونه آلودگی می‌نوشید.

تی دی اس آب مقطر چقدر است؟

تی دی اس آب مقطر 0 است و آب مقطر کاربرد درمانی دارد؛ به همین دلیل باید خالص و بدون هیچگونه ناخالصی‌ای باشد. بهتر است بدانید که آب مقطر در طبیعت یافت نمی‌شود.

آیا با جوشاندن آب، تی دی اس کم می‌شود؟

بهتر است بدانید که آب با جوشاندن تصفیه نمی‌شود. چنانچه در بیرون از خانه به آب سالم دسترسی نداشتید. بهتر است برای اطمینان از عدم آلودگی میکروبی و انگلی آب را به مدت 20 دقیقه بجوشانید.

جوشاندن آب فقط در مواقع ضروری که دسترسی به آب آشامیدنی ممکن نیست توصیه می‌شود و مصرف مداوم این آب ممکن است برای بدن مشکلات جدی‌ای را به همراه داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اب جوشیده بهتر است یا اب معدنی را مطالعه کنید.

Tss چیست و چه تفاوتی با تی دی اس دارد؟

تی اس اس جامدات معلق در آب است و برای سنجش میزان آب فاضلاب به کار می‌رود. اما تی دی اس جامدات محلول در آب آشامیدنی را اندازه‌گیری می‌کند. هر چه تی اس اس بیشتر باشد نشان‌دهنده این است که فاصلاب حاوی جامدات معلق بیشتری است.

تی اس اس یا همان جامدات معلق در آب توسط آشغالگیر‌ها به دام می‌افتند و اگر مقدار آن بیش از استاندارد تعریف شده باشد فرایند تصفیه فاضلاب طولانی‌تر شده و عملکرد تصفیه را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

خرید آب معدنی سورپرایز با تی دی اس و مطلوبیت استاندارد

خرید آب معدنی سورپرایز با تی دی اس و مطلوبیت استاندارد

در این مقاله سوال تی دی اس چیست را بطور کامل بررسی و پاسخ دادیم. برخی از کاربران پرسیده بودند که فرق سختی آب و tds چیست؟ در واقع سختی آب بخشی از تی دی اس است که با TH شناخته می‌شود و به غلظت یون‌های کلسیم و منیزیم آب اطلاق می‌شود. هر چه میزان تی دی اس کمتر باشد آب خالص‌تر است و برای نوشیدن مطلوب‌تر است.

بهتر است بدانید که در فرایند تولید آب آشامیدنی سورپرایز کلیه ناخالصی‌های مضر از آب حذف شده و آب گوارایی را در دسترس خود خواهید داشت.

باخرید آب معدنی 19 لیتری، آب آشامیدنی 9 روز خود را به راحتی تامین می‌کنید. همچنین در سراسر ایران می‌توانید آب آشامیدنی سالم خود را به صورت اینترنتی سفارش و در سریع‌ترین زمان ممکن درب منزل یا در محل کار خود تحویل بگیرید.

نظرات کاربران

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظرات شما برای ما بسیار سازنده است، خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید و مارا در بهبود ارائه محصول و خدمات یاری فرمائید

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تی دی اس چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *