چرا باید از بین بردن بوی بد آب را جدی بگیریم؟

مضرات آب مقالات نقش آب در سلامت بدن
1400.05.02
آب سالم برای بقای انسان ضروی است. گاهی اوقات بنا به دلایلی آب بو و طعم پیدا می‌کند. آبی که […]

آب سالم برای بقای انسان ضروی است. گاهی اوقات بنا به دلایلی آب بو و طعم پیدا می‌کند. آبی که حاوی بوی نامطبوع باشد را نمی‌توان نوشید؛ چراکه ممکن است ما را با انواع بیماری‌ها روبرو کند. در کشور‌های جهان سوم 80 درصد از بیماری‌ها مرتبط با آب آشامیدنی آلوده است.

چنانچه آب، آلوده و با طعم و بوی نامطبوع را بنوشید ممکن است به انواع عفونت‌های گوارشی و ادراری دچار شوید. اما بهترین روش برای از بین بردن بوی بد آب چیست؟ در این مقاله به بررسی کامل علت بوی نامطبوع آب می‌پردازیم و بهترین روش را برای از بین بردن بوی بد آب معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آب چه نقشی در بدن دارد؟

بهتر است بدانید که 83 درصد از خون، 75 درصد عضلات، 74 درصد مغز و 22 درصد استخوان‌ها از آب تشکیل شده است؛ این اعداد به خوبی نشان می‌دهند که کارکرد درست اندام‌ها و اعضای بدن ما چقدر به آب وابسته است. سعی کنید که در زمانی که بیرون هستید به خصوص در فصول گرم، مرتب آب بنوشید. آب معدنی در دسترس‌ترین نوشیدنی در سراسر جهان است.

دسترسی به آشامیدنی سالم از ابتدایی‌ترین نیاز‌های ضروری روزانه ما است. در فصل تابستان میزان آب مورد نیاز برای بدن به دلیل تعریق و گرمای هوا، بیشتر است. آب سالم نقش مهمی در عملکرد درست اندام‌های بدن را ایفا می‌کند. ما انسان‌ها روزانه فقط 500 تا 900 میلی لیتر آب را از طریق ادرار دفع می‌کنیم. با خرید یک آب معدنی 1.5 لیتری به راحتی می‌توانید آب مورد نیاز یک روز از بدن خود را تامین کنید.

 قیمت آب معدنی کوچک نیز بسیار به‌صرفه است با نوشیدن آب کافی علاوه بر رفع تشنگی، انرژی بدن را افزایش و از انواع بیماری‌ها جلوگیری می‌کنید. بهتر است بدانید که آب باعث می‌شود که باکتری‌ها را از مثانه شتسشو دهد و عفونت و ورم مثانه کاهش پیدا کند. همچنین آب به هضم غذا بسیار کمک کرده و از یبوست جلوگیری می‌کند. آب بهترین مرطوب‌کننده پوست، چشم، مجاری تنفسی و دهان است که انرژی بدن را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند.

چرا آب بو می‌گیرد؟

استفاده بی‌رویه از کود‌های شیمیایی باعث می‌شود که فلزات سنگین و املاح غیر قابل جذب زیادی وارد آب‌های زیر‌زمینی شوند. این آلاینده‌ها در تصفیه خانه‌های شهری تا حدی تصفیه می‌شوند اما در مسیر انتقال، آب ممکن است انواع آلودگی‌های میکروبی دیگری وارد جریان آب شود.

آب راکد بوی نامطبوعی دارد؛ همچنین اگر میزان کلر آب به حد کافی نباشد آب به مرور بوی نامطبوعی به خود می‌گیرد. اما گاهی اوقات بوی بد آب به املاح و ناخالصی‌های موجود در آن مربوط است. چنانچه آب بوی گوگرد یا تخم مرغ گندیده بدهد، نشانه‌ی این است که در آب باکتری یا سولفید هیدروژن وجود دارد.

معمولاً آب‌هایی که مستقیما از چاه دریافت می‌شوند اگر به صورت استاندارد کلرزنی نشوند، بو و طعم می‌گیرند. هر چند که املاح و ناخالصی‌هایی آب چاه بجز کلر نیاز به تصفیه شدن نیز دارد. آب لوله کشی نیز ممکن است وقتی که در مسیر انتقال توسط لوله‌ها قرار می‌گیرد، با انواع زنگ لوله‌ها، جلبک‌ها و دیگر مواد شیمیایی که بعد از شکستگی لوله وارد آب می‌شوند، ترکیب شود.

املاح آب و فلزات سنگینی که در مسیر انتقال آب قرار دارند همگی باعث می‌شوند که آب بوی نامطبوعی به خود بگیرد. هر چند که در برخی موارد وجود فاضلاب‌های شهری در مجاورت آب‌های زیرزمینی یکی از دلایل اصلی آلودگی‌های آب‌ها است.

چگونه بوی بد آب را رفع کنیم؟

برای از بین بردن بوی بد آب روش‌های زیادی وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم که چنانچه آب منزل شما دارای بو و طعم است سریعاً آب را در آزمایشگاه‌های تخصصی آب آزمایش کنید تا مطمئن شوید که عوامل بیماری‌زا مانند ویروس و باکتری در آب وجود نداشته باشد.

اما چنانچه خودتان می‌خواهید آب منزل را تصفیه کنید، می‌توانید از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده کنید. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در 5 مرحله انواع ناخالصی‌ها، سموم، باکتری، ویروس، مواد رادیواکتیو، جیوه، کلر و… را به راحتی از بین می‌برند.

با استفاده از دستگاه تصفیه آب 5 مرحله‌ای که دارای استاندارد‌های nsf و wqa باشد، می‌توانید به راحتی انواع زنگ‌لوله، بوی نامطبوع، شن، ماسه، فلزات سنگین و انواع آلاینده‌ها را تا 90 درصد از آب آشامیدنی حذف کرد.

جوشاندن؛ روشی برای از بین بردن بوی بد آب

درصورتی‌که آب حاوی باکتری باشد می‌توان با جوشاندن آب باکتری‌ها را از بین برد. اما آبی که بو و طعم نامطبوع دارد بجز باکتری حاوی املاحی است که با جوشاندن آب حذف نمی‌شوند. از طرفی نیز جوشاندن مدام آب لوله‌کشی هم مصرف گاز را بیشتر می‌کند و هم وقت زیادی می‌برد تا سرد شود و قابل استفاده باشد.

بهتر است بدانید که آب جوشیده شده هم تاریخ انقضا دارد! برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مدت زمان نگهداری آب جوشیده را مطالعه کنید. بهترین راه برای دسترسی به آب آشامیدنی سالم استفاده از آب معدنی است.

آب معدنی همه جا در دسترس است و با توجه به اینکه روزانه 2 لیتر به آب سالم نیاز داریم؛ با خرید یک گالن آب 10 لیتری نیاز روزانه خود و خانواده‌مان را برطرف می‌کنیم.

چرا دسترسی به آب نامطبوع رو به افزایش است؟

در جهان بیش از 700 میلیون نفر از انسان‌ها به آب سالم و بهداشتی دسترسی ندارند؛ این آمار هر روز در حال افزایش است. با افزایش شهرنشینی و رشد جمعیت دسترسی به آب سالم بیش از گذشته چالش جدی ما انسان‌ها شده است.

افزایش تولید زباله‌ها، بارش کم باران و استفاده بیش از حد از کود‌های شیمیایی و لوله‌های انتقال آب فرسوده باعث شده که روز به روز دسترسی به آب سالم محدود و نامطبوع‌تر شود. اما شاید بپرسید مگر آب شهری تصفیه نمی‌شود؟ پاسخ این سوال را در مقاله آب چگونه تصفیه میشود به طور کامل شرح داده‌ایم با خواندن این مقاله یکبار برای همیشه می‌دانید که آب طی چه مراحلی تصفیه می‌شود.

آب معدنی؛ بهترین راهکار برای از بین بردن بوی بد آب

آب معدنی؛ بهترین راهکار برای از بین بردن بوی بد آب

در این مقاله علت بوی نامطبوع آب و بهترین روش برای از بین بردن بوی بد آب را بررسی و شرح دادیم. آب به دلیل وجود املاح، ناخالصی، آلاینده‌ها، ویروس، باکتری و… که دارد بو می‌گیرد. بهترین روش برای حذف بوی بد آب استفاده از دستگاه تصفیه آب 5 مرحله‌ای و یا در دسترس‌ترین راهکار، استفاده از آب معدنی است.

لازم به ذکر است که اگر در منزل نوزادی دارید باید بدانید که در زمان مشخصی باید آب دادن به کودک را شروع کنید. در این خصوص برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله از چند ماهگی به نوزاد آب بدهیم را مطالعه کنید.

بدن انسان روزانه به 2300 سی سی آب نیاز دارد. البته میزان آب مورد نیاز بدن به عواملی مانند محیط زندگی، نوع و میزان فعالیت فیزیکی، نوع غذایی که مصرف می‌کنیم و… بستگی دارد. آب معدنی راهکاری ساده و سالم برای تامین آب مورد نیاز بدن است که در سراسر ایران در دسترس و حتی به صورت اینترنتی می توانید سفارش دهید.

چنانچه شما نیز تجربه‌ای برای از بین بردن بوی بد آب دارید نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان وبلاگ سورپرایز به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظرات شما برای ما بسیار سازنده است، خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید و مارا در بهبود ارائه محصول و خدمات یاری فرمائید

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چرا باید از بین بردن بوی بد آب را جدی بگیریم؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *