آیا کم آبی باعث ریزش مو میشود؟

مقالات نقش آب در سلامت بدن
1400.06.01
بدون شک جایگزینی برای آب وجود ندارد؛ آب مهمترین و بهترین نوشیدنی جهان است. دسترسی به آب آشامیدنی سالم امروزه […]
آیا کم آبی باعث ریزش مو میشود

بدون شک جایگزینی برای آب وجود ندارد؛ آب مهمترین و بهترین نوشیدنی جهان است. دسترسی به آب آشامیدنی سالم امروزه یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور‌های سراسر جهان شده است؛ بطوریکه در جهان هم اکنون میلیون‌ها نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.
آب نقش مهمی در سلامت و شادابی پوست و مود دارد و اگر در طول روز آب کافی ننوشیم عملکرد دستگاه‌ها و اندام‌های مختلف بدن با چالش و نقص اساسی روبرو خواهد شد. در همین رابطه در این مقاله به‌طور اختصاصی می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا کم آبی باعث ریزش مو میشود؟

نشانه های کم آبی بدن

مهمترین نشانه‌های کم آبی بدن چیست؟

کم آبی بدن گاهی آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن تحمیل می‌کند. بهتر است که همیشه آب معدنی که در همه جا در دسترس است را برای تامین آب مورد نیاز خود تهیه کنیم. در ادامه مهمترین علائم کم آبی بدن را ذکر می‌کنیم:

  • خشکی پوست
  • خشکی دهان
  • بوی بد دهان
  • سوزش چشم
  • کاهش تعریق بدن
  • ضعف در انجام فعالیت‌های روزانه
  • کاهش تعداد دفعات ادرار
  • یبوست
  • گرفتگی عضلات

کم آبی باعث ریزش مو میشود و اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها را با چالشی جدی مواجه می‌کند. به همین دلیل بهتر است حین انجام فعالیت‌های ورزشی و در روز‌های گرم آب بیشتری بنوشید.

کم آبی باعث ریزش مو می‌شود.

ارتباط ریزش مو و کم آبی بدن

آیا کم آبی بدن باعث ریزش مو میشود؟ ریزش مو می‌تواند به دلیل ژنتیک، کمبود مواد مغذی؛ اختلالات هورمونی، استرس، کم آبی و… باشد. هنگامی که بدن کمتر از میزان آبی که از دست می‌دهد آب دریافت کند، دچار کم آبی می‌شود. کم آبی راندمان بدن را کاهش می‌دهد و کلیه‌ی اندام و دستگاه‌ها را با نقصی اساسی مواجه می‌کند.

چراکه آب باعث حفظ سلامتی و کارایی سلول‌های بدن شده و مرطوب‌کننده پوست، چشم‌ها، دهان و مجاری تنفس است.

آب حامل مواد غذایی و اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن است. درصورتیکه بدن دچار کم آبی شود، تغذیه و اکسیژن‌رسانی به درستی صورت نمی‌گیرد و در نتیجه فولیکول مو ضعیف شده و احتمال ریزش مو بیش از پیش می‌شود. با خرید آب معدنی 10 لیتری مصرف 5 روز آب آشامیدنی خود را تامین می‌کنید.

تاثیر کم آبی بر مو

برای داشتن مو‌های شاداب و درخشان باید بدن به اندازه‌ی کافی آب دریافت کند؛ بیش از یک چهارم از فولیکول‌های مو از آب تشکیل شده و آب به خوبی اکسیژن را به سلول‌ها کف سر منتقل می‌کند. میزان نوشیدن آب برای هر فرد متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله منطقه جغرافیایی، سن، وزن، نوع و میزان فعالیت جسمی بستگی دارد.

اگر یک ورزش تخصصی را دنبال می‌کنید، بدن شما نیاز آب بیشتری دارد. با نوشیدن آب به مقدار کافی از پوسته پوسته شدن کف سر که شبیه شوره است جلوگیری می‌کنید. بطری آب معدنی در دسترس‌ترین نوشیدنی در جهان است؛ هر زمان احساس تشنگی کردید با تهیه آب معدنی از کم آب شدن بدن خود جلوگیری کنید.

مو‌های خود را با چه آبی شستشو دهیم؟

آب شهری حاوی کلر است؛ اگر از عادت به گرفتن دوش داغ دارید بهتر است بدانید که منافذ پوست شما در حین دوش با آب داغ باز شده و به دلیل حجم بالای کلر در آب پوست شما در معرض انواع آسیب‌های احتمالی قرار می‌گیرد. بهترین آب برای شستشوی مو آب ولرم است و می‌توانید برای حذف کلر نیز از فیلتر‌های دوش حمام استفاده کنید. آب ولرم از خشک شدن و وز شدگی مو به خوبی جلوگیری می‌کند.

اگر از ویتامینه برای مو‌های خود استفاده می‌کنید، قبل از استفاده برای جذب بهتر و بیشتر ویتامین‌ها بهتر است ساقه‌ی مو خود را خیس کنید.

کم آبی باعث تضعیف فولیکول‌های مو می‌شود

کم آبی باعث تضعیف فولیکول‌های مو می‌شود

سلامتی بدن ما وابسته به آب است. اگر به آب سالم دسترسی نداشته باشیم، بدن با انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها روبرو می‌شود. 25 درصد ساختار مو از آب تشکیل شده است؛ این آمار خود به تنهایی نشان‌دهنده میزان اهمیت آب برای پوست مو است.

اگر کم آب بنوشیم، به دلیل خشکی، مو‌ها پژمرده و بدحالت می‌شوند و نمی‌توان به حالتی که می‌خواهیم آن‌ها را درآوریم. هنگامی که ریزش مو دارید بهتر است که قبل از اینکه دارو‌های خودسری همچون زینک و فولیک اسید را مصرف کنیم، بیشتر آب بنوشیم و برای معاینه دقیق‌تر نزد متخصص برویم.

بهتر است بدانید که هنگامی که مو‌های خود را سشوار می‌کشیم و یا زمانی که از شوینده‌های قوی استفاده می‌کنیم رطوبت مو به مرور کاهش پیدا می‌کند و مو خشک می‌شود. سپس مو در ادامه با چالش‌هایی مانند شکست مو، موخوره و وزشدگی مواجه می‌شود. بهتر است برای ترمیم مو‌های خود نزد متخصص پوست و مو بروید و از شامپو‌هایی پروتئینه استفاده کنید که ساختار و فولیکول مو را تقویت می‌کنند.

تاثیر آب بر سلامت و شادابی پوست

بیش 60 درصد وزن بدن از آب تشکیل شده است. پوست و بسیاری از اندام‌ها و دستگاه‌های بدن برای اینکه عملکرد بهینه‌تر داشته باشند به حجم آب مشخصی نیاز دارند. هر انسانی در طول روز به 2 لیتر آب سالم نیاز دارد تا نیاز بدن خود به آب را تامین کند. با خرید آب لاکچری آب موردی نیاز بدن خود را به موقع تامین کنید تا راندمان و عملکرد دستگاه‌ها و اندام‌های بدن افزایش پیدا کند.

برای اینکه پوست رطوبت خود را حفظ کند نیاز به آب دارد؛ آب بدن را سم زدایی کرده و باعث انعطاف‌پذیری پوست می‌شود. اگر بدن انسان در معرض آب نباشد، به مرور پوست خشک، چروکیده و شل می‌شود. به همین دلیل علاوه بر اینکه باید طی زمان مشخصی حمام کنیم، بهتر است که میزان آب مورد نیاز بدن خود را نیز تامین کنیم.

استرس مادر همه‌ی بیماری‌هاست. به همین دلیل دوش گرفتن روزانه با آب خنک اکیداً توصیه می‌شود؛ چراکه آب از آسیب‌های پوستی جلوگیری می‌کند. از مهمترین مزایای دوش گرفتن روزانه می‌توان به کاهش التهاب پوستی و پیشگیری از آکنه‌ها اشاره کرد. پوستی که در معرض آب نباشد، بیشتر مستعد جوش، آکنه و انواع بیماری‌های پوستی خواهد بود.

کم آبی بدن خود را جدی بگیرید

کم آبی بدن خود را جدی بگیرید

در این مقاله سوال آیا کم آبی باعث ریزش مو میشود را بطور کامل بررسی کردیم؛ از آنجا که بیشتر قسمت‌های مختلف بدن از آب تشکیل شده باید از کم آب شدن بدن خود جلوگیری کنیم تا آسیبی به بدن وارد نشود. از طرفی آب باعث سلامت و شادابی پوست می‌شود و از آنجا که 25 درصد فولیکول‌های مو از آب تشکیل شده برای اکسیژن‌رسانی به سلول‌های کف سفر نوشیدن آب به مقدار کافی الزامی است.

همچنین بهتر است که با آب ولرم دوش بگیرید و از شوینده‌هایی استفاده کنید که ویتامینه هستند و متخصص پوست و مو برای شما تجویز کرده‌اند. اگر می‌خواهید از ریزش مو‌های خود جلوگیری کنید روزانه باید 2 لیتر آب بنوشید؛ چنانچه تمایلی به نوشیدن آب ندارید آب را طعم دار کنید که راحت‌تر بتوانید آب مورد نیاز خود را تامین کنید.

نوشیدن آب به صورت ناشتا فواید زیادی دارد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله فواید نوشیدن آب ناشتا در مطالعه کنید. درصورتی‌که شما نیز در رابطه با کم آبی و ریزش مو تجربه‌ای دارید در بخش کامنت‌ها نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان وبلاگ سورپرایز به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نظرات شما برای ما بسیار سازنده است، خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید و مارا در بهبود ارائه محصول و خدمات یاری فرمائید

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آیا کم آبی باعث ریزش مو میشود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *