اهمیت نوشیدن آب در اسلام

مقالات ۳ تیر ۱۳۹۷

آب از نخستین روز پیدایش انسان نقش حیاتی و پر اهمیتی داشته است و با گذشت زمان، بر این اهمیت افزوده شده است. پیامبر اکرم (ص) و سایر ائمه و بزرگان دین مبین اسلام نیز، اهمیت بسیاری برای سلامتی جسم و روح انسان ها قائل هستند و همواره تاکید بسیاری بر نوشیدن آب پاک و سالم داشته اند و از تاثیرات مفید و موثر آن بر سلامتی روح و جسم انسان بسیار گفته اند.

آب، مایه حیات و مهریه بانو حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه تا آنجا تقدیس شده که احادیث و آیات مختلفی در اهمیت و جایگاه آن بیان شده است. در ادامه برخی از این آیات و احادیث را بیان میکنیم.

 

آیات و احادیث در رابطه با آب

در قرآن کریم سوره (ق) آیه ۹ آمده است: “و از آسمان آبی مبارک نازل کردیم.”
در سوره فرقان آیه ۴۸ آمده است: “و از آسمان آبی طاهر و پاک و پاک کننده فرو فرستادیم.”
در بحارالانوار نیز درباره آب نوشته شد است که آب باران، آبی مبارک است، به خصوص آب باران در ماه نیسان (نیسان: ماه دوم از فصل بهار است) که بعد از گذشت ۲۳ روز از نوروز آغاز و تا سی روز ادامه می‌یابد. باران بهاری همان گونه که موجب حیات و تحول در نباتات و حیوانات می‌گردد، در انسان نیز منشاء تحول و سلامتی است.

 

حضرت علی (ع) می‌فرمایند : “از آب آسمان بنوشید، چرا که بدن را پاکیزه و بیماری‌ها را رفع می‌کند.”
همچنین در روایتی از پیامبر اکرم (ص) می‌خوانیم: هنگامی که حضرت آب می‌نوشید، می‌فرمود: “حمد برای خداوندی که به رحمتش ما را از آب شیرین و گوارا سیراب کرد و آن را به خاطر گناهانمان شور و تلخ قرار نداد.

 

حضرت علی(ع) می فرمایند:
دو چیز سبب اصلاح و سلامت بدن می‌شود: “خوردن انار، نوشیدن آب خنک.”
همچنین در جای دیگر فرموده اند: “آب بهترین نوشیدنی در دنیا و آخرت است.”

 

بهترین روش آب خوردن از نظر امام صادق(ع)
به سه نفس آب نوشیدن بهتر از یک نفس است. پسندیده نیست که انسان همانند شتر و چهارپایان آب بنوشد. آبی که به آرامی و شبیه مکیدن نوشیده شود، دارای خواص زیر خواهد بود:
آب با ترشحات بزاق آغشته می شود و هضم غذا را آسان تر می کند.
– موقع نوشیدن، آب با هوا مخلوط نمی شود و معده درد نمی گیرد.
– نوشنده آب احساس رضایت بیشتری می کند.”