سلامتی و آب

آب، بهترین نوشیدنی برای زنان باردار 95/06/24


دوران بارداری از شیرین ترین، به یاد ماندنی ترین و حساس ترین روزهای زندگی هر زنی است، به شرط آنکه  با رعایت رژیم های غذایی مناسب، ورزش و پرهیز از استرس و فشار های روانی، بتواند به خوبی از خودش مواظبت نماید و نوزاد سالمی را به دنیا آورد.
 علت اینکه نوشیدن حداقل دو لیتر آب در روز به زنان باردار توصیه می‌شود، آن است که در زنان باردار میزان خون حدود یک لیتر افزایش می‌یابد تا بدین وسیله جنین از طریق جفت بتواند مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند. با نوشیدن آب بیشتر، بدن مایعات بیشتری ذخیره می‌کند و گردش خون بهتر انجام می گیرد. علاوه بر این، چون زنان باردار اغلب تعریق زیادی دارند، نوشیدن بیشتر آب باعث می‌شود بدن مواد معدنی مهم و مورد نیاز خود را به دست آورد.
همچنین نوشیدن آب، به عملکرد و ساختار عضلات مادر کمک می‌کند و از بروز واریس در او پیشگیری می‌نماید.
زنان باردار باید توجه داشته باشند که نوشیدن آب میوه ها و سایر نوشیدنی ها، نیاز آنها را به آب آشامیدنی رفع نخواهد کرد و حتما باید در روز میزان قابل توجهی آب بنوشند.
نوشیدن آب در ابتدای صبح، عوارض ناشی از بارداری مانند حالت تهوع، استفراغ، سردرد ،یبوست و افسردگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
همچنین، نوشیدن آب مانع از دهیدراته شدن بدن می‌شود. دهیدراته شدن در دوران بارداری باعث بروز مشکلاتی مانند سردرد، حفظ آب در بدن، حالت تهوع، انقباض عضلات، سرگیجه و. .‌. می‌شود. این مشکل در سه ماهه سوم بارداری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا دهیدراته شدن در این زمان می‌تواند انقباضاتی را در پی داشته باشد که منجر به زایمان زودرس شود. علاوه بر این بروز عفونت‌های ادراری که در دوران بارداری بیشتر اتفاق می‌افتد را مانع می‌شود و یبوست و هموروئید را نیز کاهش می‌دهد.
رنگ ادرار بهترین راه برای کنترل میزان آب بدن است. ادرار تیره رنگ نیاز بدن به آب بیشتر را نشان می‌دهد و ادرار بی رنگ نشان از کافی بودن میزان آب دریافتی بدن است.
اگر  از آن دسته از زنانی هستید که  حتی نوشیدن آب هم در این دوران برایتان سخت  شده است،
بهتر است یک برش لیموترش یا چند قطره آبلیموی تازه  را در لیوان و یا پارچ آب بیندازد تا طعم دار شود.  
افزودن گشنیز تازه، دانه رازیانه و یا یک دانه هل در آب می‌تواند مزه بهتری به آب بدهد و نوشیدنش را برای شما دلپذیر تر کند. همچنین می توانید از تکه میوه های یخ زده مانند پرتقال، لیمو، کیوی، هلو، زردآلو و آلو می‌توانند به جای یخ مورد استفاده کنید.

 

نویسنده: اسدی
منبع: www.surprise.ir