همه چیز درباره آب

آب خوردن هم آداب دارد 95/06/24


درست است که آب خوردن یکی از ساده ترین کارهای دنیاست، اما با این وجود نباید سرسری گرفته شود. از قدیم در طب سنتی که بسیار مورد توجه مشرق زمینی هاست و همچنین در آموزه های دینی و سنتی ما توجه ویژه ای به نوشیدن آب شده است.
خوب است بدانید که زمان دقیق مصرف آب اهمیت زیادی دارد و با زمانبندی صحیح آشامیدن آب، می توانید حداکثر تاثیر آن را روی بدن خود مشاهده کنید.
بر اساس طب سنتی، شخصی که دارای مزاج معتدل است، می‌تواند پس از یک ساعت که از صرف غذا گذشت، آب بنوشد.
 شخص گرم‌مزاج، هر زمان که عطش را حس کرد می تواند آب بنوشد و شخص سردمزاج،  بهتر است بعد از صرف غذا،  بیش از یک ساعت صبر نماید و سپس آب بنوشد.
مصرف دو لیوان آب، بعد از بیداری و در حالت ناشتا، ارگان های داخلی بدن را فعال می کند و باعث گردش بهتر جریان خون در بدن و افزایش سوخت و ساز می شود.
 مصرف یک لیوان آب، نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، به هضم غذا کمک می کند.
مصرف یک لیوان آب، قبل از حمام به کاهش فشار خون در هنگام استحمام و استفاده از آب گرم،کمک می کند.
مصرف یک لیوان آب، قبل از خواب با رقیق تر کردن خون، به جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند.
بر اساس گفته های طبیبان قدیم، آشامیدن آب گرم بعد از صرف غذای شور و آب سرد پس از غذای گرم ممنوع است، زیرا که باعث عفونت معده می‌شود و نیز آب سرد روی غذای شیرین آثار سوء به همراه دارد.
حکیم بزرگ، عقیلی خراسانی در کتاب خلاصه الحکمه مفصل‌تر از سایرین به ذکر جزئیات نوشیدن آب پرداخته است.

" زمان مناسب نوشیدن آب هنگام عطش صادق است و آن وقتی است که طبیعت بدن مشغول به هضم غذاست و برای رقیق ساختن غذا و رساندن آن به سایر اعضا و جبران رطوبت از دست رفته و مقابله با خشکی و کاهش حرارت بدن، آب طلب می‌نماید. عطش کاذب را اخلاط غیرطبیعی چسبیده به معده باعث می‌شود و طبیعت بدن جهت دفع آنها آب طلب می‌کند. با نوشیدن آب سرد این عطش تشدید می‌شود و اگر آب نیاشامند و بر آن صبر کنند یا اندکی آب گرم بنوشند تسکین می‌یابد. در بسیاری از موارد عطش کاذب با خوردن مواد با طبیعت گرم همچون عسل آرام می‌گردد.
نکتۀ مهم در این‌جا این است که آشامیدن آب در هنگام عطش کاذب بسیار مضر است و در این حال بهتر است شخص با استنشاق هوای سرد و مزه مزه کردن آب خنک و اگر آرام نشد کمی آب، از ظرفی که سر آن تنگ باشد، تشنگی خود را رفع کند."
 همچنین گفته شده است که، آب را نباید به یک نفس و سرعت زیاد نوشید،  بلکه باید به تدریج واقلاً به سه نفس، آنرا خورد. این مطلب در روایات زیادی مورد تأکید قرار گرفته است. پیامبر فرموده‌اند:" آب را به آرامی بمکید و نبلعید"؛ چرا که بلعیدن آن موجب بیماری کبد می‌شود. همچنین نباید در ظرف آب نفس کشید تا بخار نفس به آن وارد شود، ونباید آب را پیش از نوشیدن فوت کرد. خوابیده آب خوردن به هر شکل مضر است. و لازم است که از آشامیدن آب در ظرف سر تنگ یا حالتی که مجبور باشد سر را بلند کند و دهان را باز کرده و آب را از دور بریزد که به حلق ریخته شود و فرو برد اجتناب شود، زیرا که بسیار مضر است،  بهترین حالت نوشیدن آب این است که لب را به ظرف آب گذاشته و بنوشد نه اینکه فرد دهان خود را در ظرف آب کرده و بیاشامد، همچنین بهتر است آب را در حالت نشسته، نوشید.

نویسنده: اسدی
منبع: www.surprise.ir